Jak działają przesyłki listowe i paczki?

0

Co dzieje się z Twoim listem lub paczką w Poczta, zanim zostanie dostarczona do Twoich drzwi? Wejdź za kulisy w pracowni listów i paczek.

Roboty i ludzie dbają o to, by list dotarł

Obecnie w kraju wysyła się około 7 milionów listów dziennie. Większość z nich dociera do celu w ciągu 24 godzin. Ale zanim to nastąpi, listy pokonują wiele kilometrów i są kilkakrotnie sortowane. Oto jak to działa – krok po kroku, dodatkowe info – SG.

Wysyłasz list

Po wrzuceniu listu do żółtej skrzynki, jest ona zazwyczaj opróżniana tego samego dnia. Czas opróżniania najbliższej skrzynki można sprawdzić na skrzynce na listy lub wyszukując tutaj. Listonosz zabiera pocztę do punktu przeładunkowego, gdzie zbiegają się furgonetki, aby przenieść całą pocztę do większych ciężarówek. Stamtąd przesyłki trafiają do jednego z dziewięciu terminali pocztowych w kraju.

List jest sortowany w terminalu

Wszystkie listy są sortowane w maszynie, która sortuje je dziesięć razy szybciej niż człowiek. Maszyna odczytuje wszystkie informacje na kopercie i stempluje ją kodem. Kod jest dokumentem identyfikacyjnym listu i pokazuje, dokąd zmierza. List jest sortowany według miejsca, do którego zmierza – na przykład, jeśli zmierza do Alingsås, jest sortowany do terminalu w Göteborgu.

List wędruje przez cały kraj

Do transportu listów do kolejnego terminalu służą pociągi. Posortowane listy umieszczane są w skrzynkach, układane na wagonach, a następnie ładowane na pociąg.

List jest ponownie posortowany

Gdy listy dotrą do kolejnego terminala, są ponownie sortowane przez maszynę. W przeciwieństwie do poprzedniego terminala, gdzie wszystkie litery były sortowane w dziewięciu różnych kierunkach, teraz litery są sortowane nawet w 5000 różnych kierunkach. Kierunki te odpowiadają głównym klientom, listonoszom lub urzędom pocztowym.

List jest dostarczany

Kiedy listy docierają na pocztę, niektóre z nich są już posortowane w porządku chodzącym, a inne trzeba posortować ręcznie w biurze. Po wykonaniu tych czynności listonosz ładuje listy na rower, motorower lub samochód. Następnie listonosz wychodzi na swoją trasę i dostarcza pocztę do Twojej skrzynki.

Robot, który sortuje 20,000 paczek na godzinę

Klikasz do domu po nową parę butów lub komputer i już następnego dnia, a czasem dopiero po kilku dniach, rozpakowujesz swoją paczkę. Ale co dzieje się pomiędzy nimi? Oto, co dzieje się zanim Twój przedmiot z e-sklepu dotrze do Ciebie.

Odbiór przesyłki
Paczka jest odbierana przez jednego z naszych kierowców z firmy, w której zamówiłeś przedmiot. Stamtąd są one przewożone do punktu przeładunkowego, gdzie zbiegają się samochody dostawcze, aby przeładować wszystkie paczki na większe ciężarówki. Następnie są one przewożone do jednego z siedmiu terminali paczkowych w kraju.

Przesyłka jest sortowana w terminalu
W terminalu wszystkie paczki są ładowane na dużą maszynę, karty adresowe są odczytywane i paczki są sortowane zgodnie z miejscem, do którego zmierzają – na przykład, jeśli paczka jedzie do Ystad, jest sortowana w terminalu w Malmö. Maszyny sortują do 20 000 paczek na godzinę. Ten etap trwa 5-10 minut, po czym paczki są ładowane do transportu na kolejny terminal.

Paczka podróżuje po kraju
Do transportu paczek do kolejnego terminalu wykorzystywane są samochody ciężarowe. Aby oszczędzić zarówno środowisko, jak i pieniądze, ciężarówki są ładowane jak najmniejszą ilością powietrza. Paczki układane są w stosy, przy czym największe i najcięższe paczki znajdują się na dole.

Przesyłka jest ponownie sortowana
Po dostarczeniu paczki do kolejnego terminala, jest ona ponownie sortowana maszynowo. W przeciwieństwie do poprzedniego terminalu, gdzie wszystkie paczki były sortowane w dziesięciu różnych kierunkach, teraz paczki są sortowane nawet w 700 kierunkach. Odpowiadają one albo detaliście, furgonetce jadącej w rejon, gdzie paczki zostaną dostarczone bezpośrednio do drzwi, albo większemu odbiorcy.

Dystrybucja paczek
Kierowca ładuje swoją furgonetkę posortowanymi paczkami i zawozi je do sklepu lub dostarcza paczki bezpośrednio pod drzwi.

O mojej poczcie rządowej

Rządowa cyfrowa skrzynka pocztowa dla usługi My Messages. Min to skrzynka pocztowa dla tych, którzy chcą, aby w ich cyfrowej skrzynce pocztowej gromadzone były tylko wiadomości z urzędów i gmin – nie z sektora prywatnego. Przedsiębiorstwa, które chcą otrzymywać pocztę od władz publicznych w formie cyfrowej, również wybierają tę skrzynkę.

Dzięki skrzynce pocztowej Mój Samorząd możesz czytać swoją pocztę z urzędów i gmin na komputerze, tablecie i telefonie komórkowym. Moja Poczta Rządowa jest bezpieczna, w przeciwieństwie do zwykłej poczty elektronicznej, ponieważ wiadomości odczytujesz logując się za pomocą swojego e-ID, np. BankID. Można wybrać opcję powiadamiania za pomocą poczty elektronicznej i wiadomości tekstowej o otrzymaniu nowych wiadomości.

W swojej skrzynce pocztowej możesz również wybrać, które organy mogą wysyłać Ci wiadomości cyfrowo i które osoby mogą czytać otrzymane wiadomości.

Aby otrzymać prywatną skrzynkę pocztową, trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać e-ID. Aby uzyskać skrzynkę pocztową dla swojej firmy, potrzebny jest numer organizacji. Min to rządowa cyfrowa skrzynka pocztowa dla wspólnej usługi Moje Wiadomości. Skrzynka pocztowa jest zarządzana przez Szwedzką Agencję Rządów Cyfrowych (DIGG), a Szwedzki Urząd Skarbowy zapewnia obsługę informatyczną usługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here