Te inteligentne gadżety domowe zmodernizują każdy dom. Dzięki tym systemom automatyki domowej nie będziesz już musiał wstawać, aby majstrować przy termostacie, a nawet sprzątać po swoim kocie! Niezależnie od tego, czy korzystasz z Alexy, Google Home czy Apple HomeKit, istnieje urządzenie dla każdego domu.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z automatyzacją domu, na początek polecamy zakup oświetlenia Philips Hue. Umożliwiają one sterowanie żarówkami z dowolnego miejsca za pomocą telefonu i głosu.

Od robotów-pomocników po inteligentne czujniki domowe, wszystkie najnowsze połączone technologie były obecne w zeszłym tygodniu na IFA, największych na świecie targach elektroniki użytkowej w Berlinie. Obejrzeliśmy transmisje na żywo i przejrzeliśmy komunikaty prasowe, a oto niektóre z najmądrzejszych i najdziwniejszych innowacji, które mogą wkrótce pojawić się w domu w pobliżu.

Technologia inteligentnego domu jest wszędzie

Phillips Hue wprowadził nową gamę gadżetów bezpieczeństwa, które mogą być atrakcyjne, jeśli masz już jedno z urządzeń mostkowych do zasilania inteligentnych świateł. Kamery Secure są dostępne zarówno w wersji bateryjnej, jak i przewodowej i oferują szyfrowane wideo bez przetwarzania w chmurze.

Dostępna jest nawet opcja naświetlacza, która wykorzystuje znane inteligentne oświetlenie kolorystyczne marki, a także szereg czujników kontaktowych, dzięki czemu można dodać inteligentne rozwiązania do drzwi i okien. Dzięki temu możesz skonfigurować go tak, aby migał wszystkimi światłami, uruchamiał alarm i powiadamiał Cię, gdy ktoś niespodziewanie wejdzie do Twojego domu.

Technologia inteligentnego domu jest wszędzie

Aqara, która jest znanym podmiotem w dziedzinie automatyki domowej, zaprezentowała ciekawą lampę sufitową z dużą podświetlaną sekcją pośrodku i drugą wokół krawędzi. Pomysł polega na tym, że można ustawić zewnętrzny pierścień tak, aby zmieniał się w odpowiedzi na to, co dzieje się w domu; na przykład może świecić na czerwono, gdy drzwi wejściowe są otwarte. Można też po prostu użyć go do uzyskania fajnych gradientowych efektów kolorystycznych.

Historia targów IFA związana jest z urządzeniami gospodarstwa domowego, co widać po spojrzeniu na białe produkty, które Samsung i LG przywiozły na targi. Ale oczywiście mamy rok 2023, więc muszą to być inteligentne urządzenia. Obie firmy zaprezentowały nowe pralko-suszarki oparte na sztucznej inteligencji, które dla moich oczu mogły być tą samą maszyną, i zrobiły wielką sprawę z łączności z aplikacjami mobilnymi, dzięki czemu można mieć oko na pranie z daleka, a nawet pobierać nowe konfiguracje cykli.

Samsung poszedł w nieoczekiwanym kierunku, uruchamiając nową aplikację poświęconą żywności, która jest repozytorium przepisów, które może również wykorzystywać sztuczną inteligencję do takich rzeczy, jak konwertowanie przepisów, aby były przyjazne dla wegan. Oczywiście aplikacja łączy się również z inteligentnymi piekarnikami i lodówkami, dzięki czemu nie trzeba ręcznie sprawdzać, czy mamy cebulę, ani męczyć się z kłopotliwymi pokrętłami temperatury.

Aby nie pozostać w tyle, LG zaprezentowało swoją najnowszą linię lodówek MoodUp, wyposażonych w panele drzwiowe pokryte diodami LED, dzięki czemu można zmieniać ich kolor w zależności od kaprysu lub sprawić, by tańczyły i migały w rytm muzyki.

Obie firmy wspólnie oświadczyły również, że od przyszłego roku ich odpowiednie aplikacje inteligentnego domu – ThinQ i SmartThings – będą mogły kontrolować nawzajem swoje urządzenia, co powinno być mile widzianą wiadomością dla każdego, kto miesza i dopasowuje.

Ekrany i rozrywka

Kontynuując temat miłosnych festiwali między ekosystemami, JBL zaprezentował Authentics, gamę bardzo przystojnych inteligentnych głośników, które – po raz pierwszy – mogą jednocześnie obsługiwać Amazon Alexa i Asystenta Google. W praktyce może to nie być zbyt przydatne dla większości ludzi, ale na szczęście nie jest to jedyna sztuczka, jaką urządzenia mają w rękawie. Począwszy od 500 USD, wygląd głośników jest inspirowany technologią z lat 70., a najwyższa wersja obsługuje dźwięk przestrzenny Dolby Atmos.