Kompozyty i materiały

0

Kompozyt to związek złożony z dwóch lub więcej materiałów o różnych właściwościach fizycznych lub chemicznych. Produkty złożone różnią się od stopów lub substancji chemicznych (w których pierwiastki nie zachowują pierwotnej budowy) – zobacz tutaj.

Najwcześniejszymi przykładami materiałów kompozytowych były prawdopodobnie egipskie cegły wykonane ze słomy i błota, które były zarówno trwałe, jak i tanie. Rzymianie wynaleźli beton, jeszcze jeden materiał kompozytowy do budowy i konstrukcji. Około roku 3400 pne Mezopotamczycy zaprojektowali sklejkę, cienkie warstwy różnych gatunków drewna sklejane ze sobą, które miały większą wytrzymałość i solidność.

Barbarzyńcy używali łuków kompozytowych z drewna, kości, rogu, a także jedwabiu do atakowania cywilizowanych; Pod koniec XIV wieku mongolskie łuki kompozytowe rządziły znaczną częścią znanego świata. Papier mache, złożony z papieru i pasty, był od wieków używany zarówno przez artystów, jak i różne inne dzieci. Nie tylko niedawno, włókno szklane zostało wynalezione w latach 30. XX wieku.

Nowoczesne mieszanki powstają wyłącznie w laboratoriach lub unikalnych zakładach. Włókno węglowe zostało utkane w 1961 roku i w ciągu kilku lat łatwo zaoferowano pierwsze kompozyty z włókna węglowego. Lata 70. i 80. przyniosły liczne postępy w produkcji związków o ultrawysokiej masie cząsteczkowej, które były bardzo mocne i odporne na niszczenie, a także szybko znalazły zastosowanie w produkcji samolotów, łodzi, samochodów oraz urządzeń domowych. W połowie lat 90. produkcja wyrobów kompozytowych kontrolowała rynek przetwórstwa.

Obecne postępy w związkach obejmują badania nad produktami hybrydowymi, a także nanokompozytami, tworząc nowe materiały na poziomie molekularnym. Produkty hybrydowe to mieszanka części organicznych, a nie naturalnych; celem jest symulacja procesów naturalnych dla wielu korzyści – wagi, wytrzymałości, odporności, zrównoważenia środowiskowego, a także potencjału regeneracji. (Po prostu wyobraź sobie, jak samochody same się naprawiają.) Badania nad nanokompozytami są wciąż na wczesnym etapie, jednak ich potencjał (przynajmniej według badań) jest znaczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here