CO TO JEST MARKETING INTERNETOWY?

0

W życiu jest wiele rzeczy czy zjawisk, których tak naprawdę nie rozumiemy. Posągi na Wyspie Wielkanocnej są jednym z nich. Tak samo jak gigantyczne czarne dziury i tajemniczy trójkąt bermudzki. Ale czasem są to pojęcia, które nam umykają. Marketing internetowy jest z pewnością jednym z nich. A w tym artykule eksperci z montrealskiej agencji SEO My Little Big Web chcą powiedzieć Ci wszystko, co musisz o tym wiedzieć.

Wyciągnij swój długopis i papier, ponieważ w kolejnych liniach, masz zamiar (w końcu) wiedzieć, co to jest marketing internetowy. Idziemy – WWW!

CO TO JEST MARKETING INTERNETOWY?

Zacznijmy od rozbicia terminu „marketing internetowy”, abyśmy mogli zrozumieć, czym on jest. Mówiąc najprościej, „marketing” to zbiór zasad, technik i metod, które pozwalają organizacji określić cele biznesowe, jak również strategie pozycjonowania i rozwoju, zwłaszcza poprzez badanie rynku, otoczenia (zewnętrznego i wewnętrznego) oraz potrzeb klientów.

Kiedy dodaje się słowo „Web”, odnosi się ono do działań online, które wykorzystują nowe technologie informacyjne i komunikacyjne – w tym Internet – jako środek promocji, sprzedaży lub badania rynku.

Marketing internetowy może być nazywany innymi nazwami, takimi jak „e-marketing” czy „marketing cyfrowy” i w tym artykule będziemy używać ich równorzędnie.

DLACZEGO E-MARKETING JEST WAŻNY?

Podczas gdy tradycyjny marketing – bez słowa „internetowy” – istnieje w formie reklam drukowanych (na zdjęciu poniżej), reklam telewizyjnych lub radiowych, e-marketing wykorzystuje przede wszystkim kanały komunikacji online, takie jak biuletyny, sieci społecznościowe i reklamy pay-per-click (PPC), aby wymienić tylko kilka.

Marketing internetowy jest bardzo interesujący, ponieważ oferuje firmom nieskończoną liczbę dróg, za pomocą których mogą testować swoje strategie, nawet przy ograniczonym budżecie, co nie zawsze jest możliwe w przypadku tradycyjnego marketingu, który może być bardzo (bardzo) drogi zarówno pod względem produkcji, jak i umieszczenia w mediach.

W przypadku marketingu cyfrowego znacznie łatwiej jest też mierzyć wyniki strategii poprzez analizę danych – tzw. analitykę internetową. Na przykład, gdy firma prowadzi płatną reklamę online, mogą zobaczyć dokładnie, ile osób kliknęło na nim, podczas gdy nie jest możliwe, aby zmierzyć wyniki billboard na boku autostrady, na przykład. Dzięki marketingowi cyfrowemu łatwiej jest więc zmierzyć sukces i zwrot z inwestycji kampanii. To jest bardzo interesujące!

CODZIENNY MARKETING INTERNETOWY W PRZEDSIĘBIORSTWIE

W biznesie istnieje szereg taktyk, które mieszczą się pod parasolem marketingu internetowego. Od samej strony internetowej, przez cyfrowe banery reklamowe (zdjęcie poniżej), po broszury online i e-mail marketing, wszystkie te działania łączą się z klientami tam, gdzie spędzają oni obecnie najwięcej czasu: w sieci.

PRZYKŁADY MARKETINGU CYFROWEGO. Marketing internetowy składa się z wielu elementów. Przyjrzyjmy się wspólnie niektórym z nich.

OPTYMALIZACJA POD KĄTEM WYSZUKIWAREK (SEO)

Search Engine Optimization, znany również jako „SEO” lub „Search Engine Optimization”, jest częścią marketingu internetowego. Jest to zestaw technik stosowanych w celu zwiększenia widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwarek takich jak Google, Yahoo, DuckDuckGo czy Bing.

SEO to złożona dziedzina, która obejmuje optymalizację on-page (np. badanie słów kluczowych), optymalizację off-page (np. backlinki), a także optymalizację techniczną (np. structured data markup). W My Little Big Web, SEO jest jedną z naszych specjalności.

MARKETING TREŚCI

Content marketing to kolejny element marketingu internetowego. Odnosi się do tworzenia i promowania aktywów treści w celu zwiększenia świadomości marki, ruchu w sieci i generowania leadów. Posty na blogu, takie jak ten, który teraz czytasz, są uważane za marketing internetowy. Są one doskonałym sposobem na udzielenie odpowiedzi na pytanie za pośrednictwem wyszukiwanego hasła i skierowanie użytkownika do Twojej witryny.

MARKETING W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Media społecznościowe to także element marketingu internetowego. Składają się one z różnych sieci społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube itp.), których celem jest ułatwienie tworzenia i udostępniania treści generowanych przez użytkowników, współpracy i interakcji społecznych. Jeśli Twoja firma posiada jedną z tych sieci i aktywnie z niej korzysta, to uprawiasz marketing internetowy.

REKLAMA PAY-PER-CLICK (PPC)

Pay-per-click advertising (PPC), czasami znany również jako reklama internetowa, jest kolejnym powszechnym rodzajem marketingu internetowego. Google Ads i Facebook Ads to chyba najbardziej znane z nich.

PPC to metoda zakupu powierzchni reklamowej (na stronie internetowej lub w wyszukiwarce), która pozwala reklamodawcom płacić tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie na reklamę, która jest wyświetlana.

Reklamy Google (zdjęcie poniżej) oferują dobrą widoczność w wyszukiwarce Google, ponieważ wyprzedzają wyniki organiczne. Firma, która chce szybko pozycjonować się na dane hasło, może skorzystać z Google Ads, aby zmaksymalizować swoje szanse na pojawienie się na szczycie wyników wyszukiwania dla danego zapytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here