E-commerce jest prężnie rozwijającym się rynkiem

0

E-commerce: Definicja, korzyści i poradnik jak rozpocząć działalność gospodarczą. Wiedziałeś? Według specjalistów obroty ze sprzedaży online we Francji wyniosły w 2020 roku 112 mld euro, co i tak oznacza wzrost o 8,5% w stosunku do roku 2019!

W ciągu ostatniej dekady zwyczaje zakupowe Francuzów uległy znacznej zmianie. Wiele osób kupuje teraz produkty lub usługi w sieci, korzystając z płatności internetowej, na wszystkich urządzeniach technologicznych – szczegóły.

E-commerce jest więc szczególnie prężnie rozwijającym się rynkiem. Niemniej jednak, rozpoczęcie własnego biznesu e-commerce nie jest czymś, co należy traktować lekko! Jak możesz stać się jednym z tych nowych biznesów w Internecie? Skup się na modelach e-commerce i wszystkim, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem.

Co to jest e-commerce?

Co to jest e-commerce? E-commerce odnosi się do sprzedaży towarów lub usług drogą elektroniczną, za pośrednictwem sieci internetowej. Biznes e-commerce mogą założyć zarówno firmy, jak i osoby prywatne, w zależności od rodzaju transakcji i modelu e-commerce.

E-commerce (inna nazwa handlu elektronicznego) to proces kupowania i sprzedawania za pośrednictwem komputera lub smartfona. Ta wielokanałowa strategia jest powszechnie preferowana, zwłaszcza że nowe technologie sprawiają, że handel mobilny staje się coraz bardziej powszechny.

W przypadku firm lub osób fizycznych, jeśli zakup produktów lub usług odbywa się na odległość, płatność również odbywa się online, za pomocą transakcji elektronicznej. Jak działa e-commerce? W przeciwieństwie do tradycyjnego handlu, e-commerce jest dostępny w sieci 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

W praktyce klient sklepu internetowego przechodzi prawie taki sam proces zakupowy, jak wtedy, gdy udaje się do sklepu fizycznego. Za pomocą wyszukiwarki szukają informacji o produkcie i porównują jego cenę.

Jednocześnie mogą też dać się uwieść dodatkowej rzeczy lub usłudze i w ten sposób dokonać kompulsywnego zakupu. Gdy tylko złoży zamówienie, sprzedawca sklepu internetowego zajmuje się logistyką i dostarcza świeżo zakupiony produkt pod jego adres.

E-commerce to kanał dystrybucji. Jest on szybki i łatwy w obsłudze, dzięki czemu klienci mogą robić zakupy w dowolnym czasie bez konieczności podróżowania. Wielu klientów przyciąga więc możliwość znalezienia dowolnego produktu, w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca.

Podatki, kodeks konsumenta, płatność kartą lub w inny sposób, prawa i obowiązki firm, specyfika krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych… Ta cyfrowa gospodarka przejmuje wszystkie specyfikacje fizycznego handlu.

B2B, B2C, B2A, C2B, C2C, C2A: wszystko o e-commerce

Czy znasz wszystkie modele e-commerce? Niezależnie od tego, czy jesteś firmą, czy osobą fizyczną, każdy profil może handlować w Internecie. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne cechy szczególne, takie jak korzystanie z usługodawców, firm prywatnych, specyfikacje platform itp. Każdy z tych modeli jest określony przez angielskie wyrażenie, które postaramy się zrozumieć.

Aby dowiedzieć się więcej, przejdź do naszego artykułu o formach e-commerce.

B2B: między profesjonalistami

„Business to Business” to rodzaj handlu między firmami. Jeden podmiot będzie sprzedawał rzeczy lub usługi drugiemu podmiotowi. Relacja ta często nie podlega niektórym podatkom, np. VAT. Produkty są następnie prezentowane w H.T., bez podatków. Dostawcy tacy jak Alibaba czy Amazon współpracują z firmami w kontekście B2B.

B2C: biznes dla konsumenta

Skrót „Business to Consumer” odnosi się do relacji handlowych pomiędzy firmami a klientami. Może to dotyczyć transakcji handlowych, aukcji internetowych lub rezerwacji internetowych (np. biletów na koncerty, biletów lotniczych, biletów hotelowych, usług turystycznych).

Profesjonalista sprzedaje osobie prywatnej, która jest ostatnim ogniwem łańcucha, bezpośrednio lub za pośrednictwem rynku, takiego jak Amazon. Ten standardowy schemat jest stosowany w większości sklepów fizycznych, takich jak na przykład supermarkety.

B2A: między przedsiębiorstwami a rządem

Czasami firmy mogą współpracować z instytucjami, administracją. Angielski zwrot „Business to Administration” podkreśla tę relację. Na przykład, gdy francuskie przedsiębiorstwa muszą zapłacić podatek, kontaktują się ze swoimi instytucjami finansowymi w celu przesłania żądanej kwoty (kwot) do organów podatkowych na terytorium kraju. Jest to zatem transakcja typu B2A, do której z góry dali prawo.

C2B: od osób prywatnych do profesjonalistów

Consumer to Business”: jest to model, który stawia osobę prywatną w kontakcie handlowym z firmą. Na przykład na internetowych bankach zdjęć amatorzy sprzedają swoje prace profesjonalnym platformom.

C2C: między osobami fizycznymi

Model „Consumer to Consumer” odpowiada transakcjom pomiędzy konsumentami. Na przykład strony internetowe Vinted lub LeBonCoin pozwalają osobom fizycznym wystawiać swoje przedmioty na sprzedaż, aby oczyścić swoje szafy i umożliwić innym osobom zakup we Francji i w niektórych krajach europejskich.

Należy jednak pamiętać, że prawo francuskie ogranicza liczbę transakcji w ciągu roku dla tego typu handlu, ponieważ po przekroczeniu pewnej kwoty zebranej, dana osoba jest uznawana za profesjonalistę.

C2A: od osób prywatnych do administracji

Bardzo podobna do B2A, C2A łączy osobę z talentem, który może być wykorzystany przez instytucję, na przykład do opublikowania planu szkoleń, napisania tekstów, strony z pytaniami dotyczącymi funkcjonowania wydziału miejskiego, zasad obowiązujących w administracji, itp.

Podobnie, e-commerce obejmuje zarówno zakupy dokonywane z komputera, jak i te dokonywane z innego urządzenia mobilnego, nowszy proces znany również jako „m-commerce” dla „mobile commerce”. Ten kanał sprzedaży nabrał rozpędu na początku lat 2010, gdy pojawiła się i spopularyzowała odpowiednia technologia, zwłaszcza poprzez urządzenia z systemem Android i iOS.

Dziś prawie wszystkie firmy e-commerce stosują strategię wielokanałową z możliwością wyświetlania swojej strony na komputerze, telefonie czy tablecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here