Czym jest i jak działa serwer?

0

Stojąc w hotelowej recepcji w oczekiwaniu na swoją kolej, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jak zbudowany jest cały nasz hotel IT. Możemy pomyśleć o tym, jak prowadzony jest hotel, jakie są rutyny pracowników hotelu, jakie zasoby są wymagane i tak dalej.

W końcu do zarządzania siecią tak wielu pokoi hotelowych potrzeba dobrze rozwiniętej infrastruktury. W tłumaczeniu na świat IT, Ty, odwiedzający, jesteś klientem, a pokój hotelowy lub strona internetowa, którą zamierzasz odwiedzić, jest obsługiwana przez serwer (lub BLOG). Można myśleć o serwerze jako o komputerze o większej mocy niż ten, z którym klient musi surfować, często wykonującym kilka jednoczesnych zadań.

Można powiedzieć, że serwer jest komputerem-gospodarzem i – podobnie jak gospodarz hotelu – opiekuje się swoimi gośćmi lub klientami, jak to się nazywa w języku informatycznym. Serwer uruchamia programy serwerowe, które są po prostu programami komputerowymi przeznaczonymi do obsługi innych programów, takich jak zarządzanie pocztą elektroniczną i stronami WWW.

W kontekście hotelowym oznacza to, że serwer hotelowy zapewnia miejsce w pokoju dla wszystkich gości hotelowych. Następnie do właścicieli pokoi należy udekorowanie ich według własnego uznania, w zależności od tego, jak skonstruowali swoje strony internetowe.

Co to jest serwer i jaką pełni funkcję?

Jak działają serwery? Komputery serwerowe są zaprojektowane do ciągłej pracy 24/7 bez konieczności udziału człowieka. Są one nazywane „wirtualnymi” serwerami, ponieważ rezydują w aplikacji na zdalnym komputerze. Ten zdalny komputer jest rzeczywistym serwerem i jest znany jako „host”.

Serwer odbiera żądania od zdalnych klientów, przetwarza je i odpowiada żądanymi informacjami. Większość serwerów wirtualnych działa na nowoczesnych, szybkich komputerach, często wyposażonych w wiele procesorów, Gigabit Ethernet i szybką pamięć masową.

Niektóre programy do wirtualizacji pozwalają na korzystanie ze starszych komputerów, których utrzymanie przez człowieka jest mniej prawdopodobne. Oprogramowanie wirtualizacyjne przejmuje obsługę zdalnego komputera, tak że wydaje się, iż jest to ten sam komputer, na którym działa wirtualny serwer.

Różne rodzaje serwerów

 • Serwer WWW: program komputerowy, który serwuje żądane strony lub pliki HTML. W tym przypadku rolę klienta pełni przeglądarka internetowa.
  Serwer aplikacji: program na komputerze w sieci rozproszonej, który dostarcza logikę biznesową dla programu aplikacyjnego.
 • Serwer proxy: oprogramowanie, które działa jako pośrednik między urządzeniem końcowym, takim jak komputer, a innym serwerem, z którego użytkownik lub klient żąda usługi.
 • Serwer poczty elektronicznej: aplikacja, która odbiera przychodzące wiadomości e-mail od użytkowników lokalnych – osób w obrębie tej samej domeny – i zdalnych nadawców oraz przekazuje wychodzące wiadomości e-mail do dostarczenia.
 • Serwer wirtualny: aplikacja działająca na wspólnym serwerze, która jest skonfigurowana w taki sposób, że każdemu użytkownikowi wydaje się, że ma pełną kontrolę nad serwerem.
 • Serwer Blade: obudowa serwera, która zawiera wiele cienkich, modułowych płytek elektronicznych, zwanych ostrzami serwera. Każdy blade jest samodzielnym serwerem, często przeznaczonym dla jednej aplikacji
  Serwer plików: komputer odpowiedzialny za centralne przechowywanie i zarządzanie plikami danych, aby inne komputery w tej samej sieci miały do nich dostęp.
 • Serwer polityki: składnik bezpieczeństwa sieci opartej na polityce, który zapewnia usługi autoryzacji i ułatwia śledzenie i kontrolę plików.
 • Serwer baz danych: ten serwer jest odpowiedzialny za hostowanie jednej lub więcej baz danych. Aplikacje klienckie wykonują zapytania do bazy danych, które pobierają dane z lub zapisują dane do bazy danych umieszczonej na serwerze.
 • Serwer drukarki: serwer ten zapewnia użytkownikom dostęp do jednej lub więcej podłączonych do sieci drukarek – lub urządzeń drukujących, jak nazywają je niektórzy producenci serwerów. Serwer druku pełni rolę kolejki dla zadań drukowania przesyłanych przez użytkowników. Niektóre serwery druku mogą nadawać priorytety zadaniom w kolejce wydruku na podstawie typu zadania lub tego, kto je wysłał.

Składniki serwera
Oprogramowanie, które uruchamia serwer może zawierać wiele różnych komponentów. Najważniejsze z nich to system operacyjny i oprogramowanie do wirtualizacji. System operacyjny obsługuje sprzęt, w który wyposażony jest serwer. Odpowiada on za działanie komputera, w tym za zarządzanie zasobami sprzętowymi, takimi jak pamięć, przestrzeń dyskowa i czas pracy procesora.

Oprogramowanie do wirtualizacji tworzy maszynę wirtualną na komputerze gospodarza, dając każdej maszynie wirtualnej własny wirtualny sprzęt. Sprzęt wirtualny może być używany przez maszynę wirtualną, nawet jeśli istnieje na komputerze gospodarza.

Wymagania dotyczące oprogramowania serwera

Najpopularniejszym oprogramowaniem serwerowym jest open source’owa odmiana jądra Linux, ale istnieje wiele alternatyw. Niektóre programy do wirtualizacji są napisane specjalnie do użytku z serwerami, ale większość jest zaprojektowana do pracy z potrzebami biznesowymi.

Jeśli rozważasz uruchomienie serwera wirtualnego, proces wyboru w dużej mierze opiera się na wybranym oprogramowaniu do wirtualizacji. Istnieje szereg najlepszych praktyk, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego oprogramowania do wirtualizacji dla potrzeb serwera.

Komputery stacjonarne a serwery

Komputery w typowym domu lub małym biurze są przeznaczone do krótkotrwałego użytku i są zazwyczaj ograniczone do czterech lub mniej maszyn wirtualnych. Maszyna wirtualna to maszyna wirtualna działająca wewnątrz innego komputera.

Z kolei komputer serwerowy może gościć dziesiątki, a nawet setki maszyn wirtualnych jednocześnie. Im większy serwer, tym mocniejszy komputer potrzebny do jego uruchomienia. Dzięki oprogramowaniu do wirtualizacji na tym samym komputerze serwerowym można uruchomić maszyny wirtualne w domu lub w siedzibie firmy. Ten sam komputer używany do celów domowych lub małej firmy może pełnić rolę serwera dla przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here